SBR2U60S1F-7
Description
DIODE SBR 60V 2A SOD123F
DataSheet
SBR2U60S1F-7 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:510 mV @ 2 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:150 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:75pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-123F
Supplier Device Package:SOD-123F
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C