SDM02M30LP3-7B
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 2-XFDFN
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SDM02M30LP3-7B PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:450 mV @ 10 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):1.6 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:400 nA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:2.7pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:2-X3-DFN0603
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C