1N5407RL
Description
RECTIFIER DIODE
DataSheet
1N5407RL PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):800 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 3 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 800 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package:DO-201AD
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 170°C
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RB055L-60DDTE25
RB055L-60DDTE25
DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDS
NRVUS2KA
NRVUS2KA
DIODE GPP 1.5A SMA DO-214AC
BAV103 L1G
BAV103 L1G
DIODE GP 250V 200MA MINIMELF
A7B-M-1
A7B-M-1
END CAP 2 PCS BLK FITS A7BS SER
00 20 16 P
00 20 16 P
6 PC PRECTOOL SET ZIP POUCH
8000 A 42
8000 A 42