RB055L-60DDTE25
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDS
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RB055L-60DDTE25 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:680 mV @ 3 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:70 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:PMDS
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
NRVUS2KA
NRVUS2KA
DIODE GPP 1.5A SMA DO-214AC
BAV103 L1G
BAV103 L1G
DIODE GP 250V 200MA MINIMELF