PMEG2010EA,115
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD323
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
PMEG2010EA,115 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io):1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 15 V
Capacitance @ Vr, F:25pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-76, SOD-323
Supplier Device Package:SOD-323
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)