PMEG2005EB,115
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD523
DataSheet
PMEG2005EB,115 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io):500mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:480 mV @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:30 µA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F:30pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-79, SOD-523
Supplier Device Package:SOD-523
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)