P2000G-CT
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
CUT-TAPE VERSION. STANDARD RECO
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
P2000G-CT PDF
Type Description
Series:-
Package:Strip
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 20 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):1.5 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:P600, Axial
Supplier Device Package:P600
Operating Temperature - Junction:-50°C ~ 150°C