DLA40IM800PC-TUB
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
POWER DIODE DISCRETES-SCHOTTKY T
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DLA40IM800PC-TUB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):800 V
Current - Average Rectified (Io):40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 40 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 800 V
Capacitance @ Vr, F:10pF @ 400V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263 (D2Pak)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C