WND10P08XQ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
STANDARD POWER DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
WND10P08XQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):800 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 10 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 800 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device Package:TO-220F
Operating Temperature - Junction:150°C