PMEG4010BEV,115
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOT666
DataSheet
PMEG4010BEV,115 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:640 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:50pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOT-563, SOT-666
Supplier Device Package:SOT-666
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BA157G A0G
BA157G A0G
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
ESH2PDHM3/84A
ESH2PDHM3/84A
DIODE GEN PURP 200V 2A DO220AA
SF22G R0G
SF22G R0G
DIODE GEN PURP 100V 2A DO204AC
PMEG4010BEV,115
PMEG4010BEV,115
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOT666
CZ3720
CZ3720
5V OUTPUT ACCURATE CORELESS CU
GA0805Y391MBABR31G
GA0805Y391MBABR31G
CAP CER 390PF 50V X7R 0805