BY550-1000
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE STD D5.4X7.5 1000V 5A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BY550-1000 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 5 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):1.5 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package:DO-201
Operating Temperature - Junction:-50°C ~ 175°C