SBRT20M80SLP-13
Description
DIODE SBR 80V 20A POWRDI5
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SBRT20M80SLP-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):80 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:610 mV @ 20 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:160 µA @ 80 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-PowerTDFN
Supplier Device Package:PowerDI5060-8
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C