BYWB29-50HE3/81
Description
DIODE GEN PURP 50V 8A TO263AB
DataSheet
BYWB29-50HE3/81 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 50 V
Supplier Device Package:TO-263AB
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C