PMEG10030ELPX
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SOD128
DataSheet
PMEG10030ELPX PDF
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:770 mV @ 3 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):8 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:450 nA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:200pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-128
Supplier Device Package:CFP5
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)