VS-16FLR80S05
Description
DIODE GEN PURP 800V 16A DO203AA
DataSheet
VS-16FLR80S05 PDF
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):800 V
Current - Average Rectified (Io):16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4 V @ 16 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 800 V
Supplier Device Package:DO-203AA
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C