FFPF15U120STU
Description
RECTIFIER DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
FFPF15U120STU PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1.2 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.5 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:15 µA @ 1.2 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package:TO-220F-2L
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C