PMEG4002EB,115
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOD523
DataSheet
PMEG4002EB,115 PDF
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 200 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 25 V
Capacitance @ Vr, F:20pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-79, SOD-523
Supplier Device Package:SOD-523
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)