BYW27-200GP-E3/54
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BYW27-200GP-E3/54 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Capacitance @ Vr, F:8pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package:DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C