STPS1L40UY
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
STPS1L40UY PDF
Type Description
Series:Q Automotive
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:500 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:35 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AA, SMB
Supplier Device Package:SMB
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C