STTH30RQ06WL
Description
600 V, 30 A SOFT ULTRAFAST RECOV
DataSheet
STTH30RQ06WL PDF
Type Description
Series:ECOPACK®2
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.95 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):55 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-247-2 (Straight Leads)
Supplier Device Package:DO-247 LL
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)