MSC010SDA070K
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 700V 10A TO220-3
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MSC010SDA070K PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):700 V
Current - Average Rectified (Io):10A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 10 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)