SDT8A120P5-13
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 8A POWERDI 5
DataSheet
SDT8A120P5-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io):8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:840 mV @ 8 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 120 V