PMEG2010EJ,115
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD323F
DataSheet
PMEG2010EJ,115 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io):1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:500 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:80pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-90, SOD-323F
Supplier Device Package:SOD-323F
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)