GI250-4-E3/54
Description
DIODE GEN PURP 4KV 250MA DO204
DataSheet
GI250-4-E3/54 PDF
Type Description
Series:SUPERECTIFIER®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):4000 V
Current - Average Rectified (Io):250mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.5 V @ 250 mA
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):2 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 4000 V
Capacitance @ Vr, F:3pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package:DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C