APT15DQ120KG
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 15A TO220
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
APT15DQ120KG PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.3 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):240 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220 [K]
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C