LXA20T600
Description
DIODE GEN PURP 600V 20A TO220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
LXA20T600 PDF
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.1 V @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):26.5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:92pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)