VI30100SG-E3/4W
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO262AA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VI30100SG-E3/4W PDF
Type Description
Series:TMBS®
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:350 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device Package:TO-262AA
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C