SBRFP10U45D1-13
Description
SUPER BARRIER RECTIFIER,TO252,T&
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SBRFP10U45D1-13 PDF
Type Description
Series:SBR
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:500 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):55 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:TO-252, (D-Pak)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C