LXA06B600
Manufacturer
Power Integrations
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 6A TO263AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
LXA06B600 PDF
Type Description
Series:Qspeed™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.94 V @ 6 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):23 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263AB
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)