CGRTS4004-HF
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A TS/SOD-12
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CGRTS4004-HF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 1 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:6pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-123F
Supplier Device Package:TS/SOD-123FL
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C