PMEG3002ESFYL
Description
DIODE SCHOT 30V 200MA DSN0603-2
DataSheet
PMEG3002ESFYL PDF
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:535 mV @ 200 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):1.42 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:9 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:21pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:DSN0603-2
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)