APT15DQ60SG
Description
FRED DQ 600 V 15 A TO-268
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
APT15DQ60SG PDF
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):-
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.4 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):21 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device Package:D3PAK
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C