PMEG4002ESFYL
Description
PMEG4002ESF - 40 V, 0.2 A LOW VF
DataSheet
PMEG4002ESFYL PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 200 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):1.28 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:6.5 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:17pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:DSN0603-2
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)