VS-15AWL06FN-M3
Description
DIODE GEN PURP 600V 15A DPAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-15AWL06FN-M3 PDF
Type Description
Series:FRED Pt®
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.05 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):220 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:D-PAK (TO-252AA)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C