CUHS10F60,H3F
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
VIGOR # :
Description
SMALL-SIGNAL SCHOTTKY BARRIER DI
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CUHS10F60,H3F PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:130pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, Flat Lead
Supplier Device Package:US2H
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)