VS-300U30A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 300V 300A DO205AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-300U30A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300 V
Current - Average Rectified (Io):300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4 V @ 942 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 mA @ 300 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Stud Mount
Package / Case:DO-205AB, DO-9, Stud
Supplier Device Package:DO-205AB, DO-9
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 200°C