CDBB3150-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 3A DO214AA
DataSheet
CDBB3150-HF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io):3A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:870 mV @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:250pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package:DO-214AA (SMB)
Operating Temperature - Junction:-50°C ~ 175°C