SF2006PT C0G
Description
DIODE GEN PURP 400V 20A TO247AD
DataSheet
SF2006PT C0G PDF
Type Description
Series:-
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:175pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-3
Supplier Device Package:TO-247AD (TO-3P)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C