PMEG3002AEB,115
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD523
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
PMEG3002AEB,115 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:480 mV @ 200 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F:25pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-79, SOD-523
Supplier Device Package:SOD-523
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 125°C