GL34JR13
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE STD DO-213AA 600V 0.5A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
GL34JR13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 500 mA
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):1.5 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-213AA
Supplier Device Package:DO-213AA, MINI-MELF
Operating Temperature - Junction:-50°C ~ 175°C