CUS05S40,H3F
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA USC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CUS05S40,H3F PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:350 mV @ 100 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:30 µA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F:42pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-76, SOD-323
Supplier Device Package:USC
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)