MBRD6100CT-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
6A,100V,SCHOTTKY,DPAK PACKAGE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MBRD6100CT-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:740 mV @ 3 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:D-Pak
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C