V40DL45-M3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 40A TO263AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
V40DL45-M3/I PDF
Type Description
Series:eSMP®, TMBS®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:660 mV @ 40 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 mA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Supplier Device Package:TO-263AC (SMPD)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C