BYR29-600,127
Description
NOW WEEN - BYR29-600 - ULTRAFAST
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BYR29-600,127 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 8 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)