SBR1U400P1-7
Description
DIODE SBR 400V 1A POWERDI123
DataSheet
SBR1U400P1-7 PDF
Type Description
Series:SBR®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):85 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:POWERDI®123
Supplier Device Package:PowerDI™ 123
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C