CDBB3100LR-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO214AA
DataSheet
CDBB3100LR-HF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:750 mV @ 3 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:250pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package:DO-214AA (SMB)
Operating Temperature - Junction:-50°C ~ 150°C