VS-150UR120D
Description
DIODE GP 1200V 150A DO-8
DataSheet
VS-150UR120D PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.47 V @ 600 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Package / Case:DO-205AA, DO-8, Stud
Supplier Device Package:DO-205AA (DO-8)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 180°C