245NQ015-1
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 15V 240A PRM1-1
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
245NQ015-1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):15 V
Current - Average Rectified (Io):240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:400 mV @ 240 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:80 mA @ 15 V
Capacitance @ Vr, F:15800pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:HALF-PAK
Supplier Device Package:PRM1-1 (Half Pak Module)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RURD660S9A
RURD660S9A
DIODE GEN PURP 600V 6A TO252AA
ES2D
ES2D
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA
CMSH3-40M TR13 PBFREE
CMSH3-40M TR13 PBFREE
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMB
1N6076
1N6076
DIODE GEN PURP 50V 1.3A AXIAL
245NQ015-1
245NQ015-1
DIODE SCHOTTKY 15V 240A PRM1-1