LD2979Z50AP
Description
IC REG LINEAR 5V 50MA TO92-3
DataSheet
LD2979Z50AP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 50mA
Current - Output:50mA
Current - Quiescent (Iq):170 µA
Current - Supply (Max):13 mA
PSRR:63dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C