CDBJSC3650-G
Description
DIODE, SIC STKY 3A 650V TO-220-2
DataSheet
CDBJSC3650-G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):3A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 3 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:190pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package:TO-220F
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C